Organizacja wycieczki po USA – jakie są najważniejsze kwestie?

Organizacja wycieczki po USA – jakie są najważniejsze kwestie?

brak ocen

Jeśli planujesz podróż po USA, a w szczególności po parkach narodowych i rezerwatach, musisz być do tego wyjazdu bardzo dobrze przygotowany. Wiele osób ma takie marzenie, jednak niewiele zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagająca wyprawa to jest. Jest kilka rzeczy, o których nikt nie powie Ci przed wyjazdem, a są one dość istotne. Co to takiego?

Samochód na wyprawę po USA – jaki wybrać?

Wypożyczenie samochodu to fundamentalna sprawa jeśli chodzi o podróżowanie po parkach narodowych – przecież musisz czymś podróżować. :) W USA nie ma konkurencyjnej alternatywy dla własnego auta, transport publiczny jest bardzo słabo rozwinięty. Stąd załatwienie spraw związanych z wynajęciem samochodu to pierwszorzędna sprawa.

Po pierwsze trzeba zadać sobie kilka pytań na początek, to znaczy: którędy będzie przebiegać trasa, a w związku z czym, w jakim miejscu wypożyczyć auto, a w jakim je zwrócić. Powinno się zwrócić uwagę, że zwrócenie wynajętego auta w innym miejscu w wielu przypadkach wiąże się z wyższymi kosztami. Oprócz tego ważne jest wykupienie stosownego ubezpieczenia.

Ponadto trzeba pamiętać, że kierować samochodem może tylko osoba, na jaką zostanie ono wynajęte. Żeby dzielić się jazdą, trzeba pamiętać o opłaceniu pozwolenia dla dodatkowego kierowcy. Poza tym elementarną sprawą jest długość tripa, czyli na jak długo należy wypożyczyć samochód.

Stany Zjednoczone – jak wygląda proces wynajmu auta?

Proces wynajęcia auta w Stanach Zjednoczonych może wydawać się skomplikowany, ale tylko wówczas kiedy nie będziesz stosownie przygotowany. Aby uniknąć przepłacania za wypożyczenie i dodatkowych opłat czy kar wynikających z niewiedzy, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na wspomniane wyżej pytania i wybrać właściwe auto na swojego wymarzonego roadtripa.

Parki Narodowe w USA – które warto zwiedzić?

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych to zdecydowanie prześliczne oraz warte obejrzenia miejsca na zachodzie! Rozpoczynając podróż z San Francisco, możemy odwiedzić Yosemite, Sequoia, Death Valley, po drodze oczywiście Las Vegas, Grand Canyon i skończyć w Los Angeles. A jeśli masz więcej czasu, obowiązkowy jest Zion lub Bryce Canyon w Utah! Możliwości jest dużo i bez trudu możemy zaplanować świetną trasę ze względnie krótkimi odcinkami między parkami.

Wstęp do parków jest w większości wypadków odpłatny, możemy opłacać wstęp pojedynczo do każdego parku, bądź wykupić karnet America the Beautiful. Jeżeli twój roadtrip jest dość ograniczony czasowo, należałoby zrobić research przed wjazdem do każdego z parków, aby mieć pojęcie, na które szlaki powinno się udać i nie marnować zbyt wiele czasu.

Co trzeba wiedzieć przed wyprawą do parku narodowego?

Na wjeździe otrzymuje się wszystkie informacje dotyczące parku, zwierząt i zasad bezpieczeństwa. Najlepiej wyruszać na szlaki wraz ze wschodem słońca i kończyć hike tuż przed nadejściem nocy. Należy pamiętać o niepozostawianiu jedzenia w samochodach na parkingach, ponieważ niedźwiadki są niezwykle sprytne oraz umieją dostać się nawet do zamkniętego auta. :)

Możliwości spania na roadtripie są rozmaite, można zabukować miejsca campingowe na terenie parku, najlepiej robić to z dużym wyprzedzeniem. Inną opcją jest nocowanie na bezpłatnych dzikich campingach, a oprócz tego zawsze można zarezerwować pokój w motelach, jakich jest ogrom na trasie i wcale nie jest to dużo droższe rozwiązanie.

Camping w USA – najważniejsze zaopatrzenie

Camping może okazać się dobrym pomysłem, jednak należy wziąć pod uwagę, jak ogromnej ilości rzeczy wymaga. Cały ekwipunek do spania może być bardzo ciężki, więc najlepiej nie brać go z Polski. W dużych sklepach w Stanach Zjednoczonych można kupić wszystkie potrzebne rzeczy i nie przepłacić. Warto pomyśleć także o zakupie butelki z filtrem na wodę, apteczki z lekami i opatrunkami oraz kremu z filtrem. Wszystkie te rzeczy bardzo przydadzą się na trasie.

 

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły

Brak artykułów