Kiedy wybierasz się na letni wypad w góry, to dobrze się przygotuj, ponieważ Twoje samopoczucie i bezpieczeństwo jest najważniejsze! Góry kojarzone są z oazą, które świetnie wpływają na przybywających tam turystów. Może masz w głowie lekką opaleniznę, ciepło słońca i wspaniałe spacery. Jednak może to wyglądać inaczej, ponieważ słońce może Cię poparzyć, obuwie uciskać lub nabawisz się odwodnienia organizmu. Poniżej opisujemy, co należy ze sobą zabrać, aby wypad w góry okazał się wspaniały!
Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które osłonią większą powierzchnię naszego ciała.
Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, to znaczy oddychające. Gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Zatem ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie wyziębić ciała na przykład mokrą koszulką. Doskonałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przybywają bardziej obfite deszcze, dlatego warto spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie pożyteczne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Poziom wodoszczelności kurtki jest zależny od parametrów pojedynczych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, albowiem są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.
Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Z reguły większość osób radzi, by wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Oczywiście nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie trasy możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na odpowiednie dopasowanie do stopy oraz wytrzymałe podeszwy. W czasie chodzenia chronią nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezmiernie istotna, kiedy kroczymy przez kałuże czy strumyki bądź zwyczajnie zacznie kropić deszcz.
Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce również z większym natężeniem daje się we znaki. Wówczas jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa podczas aktywnego marszu.
Czasami na górskich szlakach widać osoby, które noszą ze sobą reklamówki, w których trzymają jedzenie i picie. Nie powinno tak być, ponieważ dużo właściwszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest plecak! Najlepiej, aby był usztywniany, a im dłuższa trasa, tym bardziej sztywny. Zwróćmy także uwagę na jego miękkość, będzie wygodniejszy! Istotna jest wentylacja, która ochroni prowiant podczas cieplejszych dni.
Komentarze artykułu
Brak komentarzy