Żonkile, podobnie jak inne tulipany czy hiacynty należą do kwiatów cebulowych i są jednymi z najpiękniejszych kwiatów w ogrodzie. Dodatkowo żonki zaczynają kwitną stosunkowo wcześnie. Jednak aby móc cieszyć się ich pięknem każdego roku należy o nie odpowiednio zadbać.
Żonkile rosną jeszcze długo po przekwitnięciu kwiatów i niestety dużo cierpliwości wymaga pozostawienie liści po kwitnieniu. Aby w przyszłym roku dobrze się prezentowały, cebulki potrzebują całej energii, jaką mogą otrzymać po kwitnieniu, dlatego tak ważne jest, aby dobrze traktować i dbać o rośliny żonkili.
Obcinanie żonkili można rozpocząć od obcięcia główki kwiatowej tuż za cebulką. Następnie trzeba czekać, czekać i jeszcze raz czekać, aż liście i łodygi pozostaną na miejscu, przez dobre sześć tygodni po kwitnieniu.
W czasie oczekiwania, aż liście i łodygi zżółkną i opadną, można naszkicować lub sfotografować miejsce, w którym w ogrodzie kwitły żonkile. Pomoże ci to w stworzeniu planu na przyszły rok, ponieważ pokaże, gdzie jest miejsce na rośliny towarzyszące.
Gdy nadejdzie czas przycinania żonkili, większość liści powinno być żółtych i gotowych do zebrania z okolic podstawy. Przycinamy roślinę jak najbliżej gleby lub ściółki, a zanim się obejrzymy, pozostałe przycięte liście znikną.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej zachęty do czekania, to najprostszym sposobem jest powrót do lekcji biologii z dawnych lat wyjaśni, dzięki czemu dowiesz sie, dlaczego warto chwilę odczekać.
Fotosynteza to proces, który rośliny wykorzystują do przekształcenia światła w energię poprzez oddychanie komórkowe. Jeśli pozwolisz liściom żonkili swobodnie zwisać, będą one mogły lepiej zbierać światło i magazynować cukry i skrobię, a także uwalniać tlen z powrotem do powietrza. Nie należy zaplatać, skręcać, zawijać, spinać, wiązać ani używać gumek na liściach żonkili, ponieważ każda roślina żonkili jest potrzebna do przeprowadzenia fotosyntezy. Podczas obcinania żonkili ważne jest także pozostawienie łodyg - te niezbędne zielone "wyrostki" także będą ulegać fotosyntezie, aby czerpać energię potrzebną żonkilom do zapewnienia wspaniałej ekspozycji w 2023 r.
Komentarze artykułu
Brak komentarzy